Szukaj Strona Główna   Wszystkie felietony   Kontakt   Napisz Felieton   Regulamin
Kategorie
Codzienność (255)
Kultura (51)
Media (151)
Obyczaje (211)
Ona-On (79)
Polityka (211)
Społeczeństwo (320)
Sylwetki (40)
Inne (299)
Poczekalnia (1750)

Subskrypcja
Powiadamianie o nowych felietonach:


Reklama

Ostatnio komentowane
Abonament telewizyjny - za co? (03-09-2016 05:37)
Abonament telewizyjny - za co? (28-08-2016 04:47)
WOŁYŃ 72 ROCZNICA (28-08-2016 04:09)
Już Święta! (28-08-2016 04:05)
Komedia czy tragedia - lekarz nie zając, nie ucieknie (17-06-2016 08:02)

Zaloguj się
Login:
Hasło:
zarejestruj się

Perfumeria internetowa
Domzapachow.pl - perfumeria internetowa

Najpłodniejsi autorzy


Co szkoła zabija?
Co szkoła zabija?
Na wstępie należy zadać sobie pytanie, co szkoła tak naprawdę zabija w człowieku i czy w ogóle coś zabija? Pamiętasz jeszcze czasy podstawówki- kochałeś szkołę, uwielbiałeś swoją panią i nosiłeś w tornistrze prace na plastykę, żeby tam, w szkole, chwalić się nią przed wszystkimi. Gdzie się ta fascynacja podziała? Kończy się podstawówka i przychodzi gimnazjum. Tutaj zapał trochę słabnie, ale jest pełna swoboda. Nie chcesz, to nie musisz się uczyć. I tak nie będziesz najgorszy, wystarczy minimum wysiłku, aby nie „odpaść”. Schody tak naprawdę zaczynają się w szkole średniej i na studiach. Nagle człowiek uświadamia sobie, że nie wystarczy "pójść na łatwiznę". Pierwsze pół roku jest jak kubeł zimnej wody. Nauka nie jest już przyjemna. Nieprzespane noce gaszą entuzjazm do życia. Problem tkwi także w nauczycielach. Wielu z nich, wymagając za wiele, zniechęca do wybranego przedmiotu. Możesz lubić daną lekcję, ale szybko przestaniesz, jeśli ta lekcja jest prowadzona w sposób nudny, czy niekompetentny. Śmiało można, więc wysunąć wniosek, że szkoła czasem zabija marzenia. A zniechęcony człowiek chce jak najszybciej zdobyć wykształcenie i zakończyć swoją edukację. Nie ważne czy wybrany kierunek go interesuje. Bo przecież w świecie liczy się wykształcenie, nie pasja. Co za tym idzie, dobra praca jest ważna i wreszcie góry pieniędzy są najważniejsze? Ale co zrobić, gdy w wieku 40 lat ma się marną posadkę w biurze za jeszcze marniejsze wynagrodzenie? Wtedy zacznie się żałować, ze porzuciło się to, co się naprawdę kochało robić w życiu. Po to, aby zdobyć tą najlepszą pracę, która okazała się siłą destrukcyjną. Siłą, która robi z nas maszyny do robienia pieniędzy. Po co wydać majątek na kolejny kurs? Można powiedzieć, że po to, aby zdobyć nowe umiejętności. Ale co, gdy kolejny dyplom czy certyfikat będzie tylko kolejnym zbędnym papierkiem w teczce na dnie szuflady…? Złe, nauczanie już w podstawówce, może sprawić, że społeczeństwu przybędzie tylko kolejny zgorzkniały obywatel plujący sobie w brodę, że zniszczył sobie życie. Może, więc warto zwrócić uwagę na marzenia młodych ludzi, które znajdują się w rękach pracowników szkół?
N.Kotynia
Ocena: 1,97, ilość głosów: 158, ilość wyświetleń: 5231
Oceń ten felieton:

Poleć ten felieton znajomemu


Komentarze

Komentarze do: Co szkoła zabija?
Prawda
Własnie przepracowałm 1 rok - i zdałam sobie sprawe ze jestem juz znudzona, a gdzie reszta zycia? na początku byłam bardzo dumna..., staz w miedzynarodowej firmie itd. Teraz chciałabym zmienic swoje zycie, ale zdałam sobie sprawe, ze zgubiłam gdzies po drodze moj zapał i marzenia. Nie wiem co chciałabym robic, nawet jesli byłoby to mało mozliwe. I to jest najgorsze. Szkoła srednia, studia a teraz praca pochłania mnie do tego stopnia, ze odzwyczaiłam się od robienia tego, co naprawde sprawiłao mi przyjemność...
Praca nie musi byc zła, ale nie mozna dac sie zgubic, trzeba walczyc o czas dla duszy i ciała
To smutne
Ola
03-08-2007 09:10:39 PM

Sama prawda...
Cała prawda o polskich szkołach. Nudne, zniechęcające i psujące życie młodego człowieka! I nic się z tym nie robi...
Uczeń
14-01-2007 04:02:20 PM

Dobry felieton zwracający uwagę na niekompetencje osób, które mają duży wpływ na przyszłe życie młodych ludzi, a przede wszystkim dzieci. I właśnie do Ciebie to się tyczy niedouczony nauczycielu. Zły ogrodnik zniszczy nawet najwspanialszy kwiat, więc złego nauczyciela można porównać do złego ogrodnika. Zamiast kaleczyć dzieci powinien się przekwalifikować.
Sandra
11-06-2006 09:44:07 PM

moje liceum zniszczyło całkiem moją wiarę w siebie i wiarę w sprawiedliwość. Lepiej w życiu mają ci którzy kombinują, nie warto być uczciwym bo się na tym wychodzi tak jak ja.
Fetish
11-06-2006 05:11:34 PM

bardzo słuszne!!!
Uważam, że jest wiele prawdy w tym co piszesz, problem dotyczy także mnie, bo sama chodzę nadal do liceum... Racja, niekompetencja większości nauczycieli potrafi zabić zapał w człowieku, szczególnie gdy nie ma przed tobą żadnych perspektyw na realizację marzeń... Pozdrawiam, bardzo trafny felieton!
Lalita
01-06-2006 05:49:27 PM

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz do: Co szkoła zabija?
Tytuł
Treść
Autor
Wpisz tekst z obrazka:

Copyright by felieton.pl 2004. InetMedia - pozycjonowanie stron www, Linki, Felietony
Felieton.pl poleca: Hotele w krakowie, Cityinfo